AGD do kuchni – co pomoże oszczędzać energię?

Sprzęty AGD w kuchni są po prostu niezbędne. Dzięki nim można w tym pomieszczeniu funkcjonować – przechowywać jedzenie, przygotowywać posiłki, a także utrzymywać czystość. Ponieważ często z nich korzystamy, pochłaniają one znaczną część energii elektrycznej. Warto zatem zastanowić się nad tym, co zrobić, by jej choć trochę zaoszczędzić. Otóż sprawa jest oczywista – trzeba wybrać sprzęt, który pomoże zużywać mniej prądu.

Lodówka

Lodówka pochłania sporą ilość prądu, ponieważ korzysta z niego 24 godziny na dobę. Dlatego wybór lodówki trzeba szczególnie odpowiednio rozważyć. Zazwyczaj wybiera się lodówki o klasie energetycznej A+. Jednak aby lodówka i zamrażalka działały jak najbardziej wydajnie, a jednocześnie zużywały mniej prądu, warto rozważyć zakup sprzętu o klasie A++. takie nowoczesne modele zużywają o około 50% mniej prądu niż sprzęty sprzed 10 lat.

Na oszczędzanie energii wpływ będzie miało również położenie lodówki – nie może stać blisko źródeł ciepła(grzejników, kuchenki czy płyty gazowej) bo wtedy musi wykorzystywać więcej energii do chłodzenia.

Kuchenka

agd 2

Podstawowa kwestia to ustalenie czy lepsza będzie kuchenka gazowa czy elektryczna. I tutaj wiele zależy od warunków panujących w domu. Tańszym rozwiązaniem jest kuchenka gazowa, więc warto z niej korzystać jeżeli ma się gaz.

Kuchenki elektryczne są droższe, choć te najbardziej nowoczesne sprzęty mają funkcje, które pozwalają zaoszczędzić prąd. Poza tym wybierając płyty grzejne mamy lepszą możliwość ich regulacje, co też sprawia, że energia jest lepiej wykorzystywana.

Płyta indukcyjna

Jednak to jeszcze nie wszystkie możliwości. Kolejna z nich to płyta indukcyjna. Wprawdzie koszt jej zakupy jest wyższy, jednak zużywa ona o wiele mniej energii od zwykłych kuchenek czy płyt ceramicznych. Wynika to z faktu, że nagrzewa się w niewielkim stopniu i energię przekazuje do naczynia – zatem straty energii są mniejsze, a poza tym gotowanie trwa krócej(więc zużywa się mniej energii).

Piekarnik

agd 3

W kuchni obowiązkowym elementem wyposażenia jest również piekarnik. Bardzo ważne jest, by wybrać piekarnik z funkcją termoobiegu – to pozwala na natychmiastowe nagrzanie się piekarnika i nie ma konieczności włączania go wcześniej.

Jeżeli chodzi o pewne praktyczne rozwiązania, to najlepiej wybrać piekarnik z przeszklonymi drzwiczkami, bo wtedy nie trzeba ich otwierać, by sprawdzić w jakim stanie jest przygotowywana potrawa czy pieczone ciasto. Za każdym razem kiedy otwieramy drzwiczki to wywołujemy spore straty energii.

Wybierając sprzęt chcemy też pamiętać o tym, by był wysokiej jakości, wykonany z najlepszych części(od takich jak płytka pcb po całą obudowę), funkcjonalny i designerski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *