Co warto wiedzieć o domkach holenderskich?

O domkach holenderskich w Polsce mówi się niewiele. Czym one są? Ich cechą charakterystyczną są kółka, co sprawia, że można je dowolnie przestawiać i zmieniać miejsce ich postoju. Nie są jednak jak przyczepy kempingowe – nie są pojazdami, nie trzeba ich rejestrować i nie mogą się poruszać po drogach. Z jakiego powodu stają się zatem coraz popularniejsze?

Zalety domków holenderskich

dom 1

Domki holenderskie mogą stać się alternatywą dla zwykłych, murowanych domów – szczególnie idealnie sprawdzą się jako domki letniskowe. Ich kluczową zaletą jest fakt, że posiadają kółka. To sprawia, że nie są one trwale związane z gruntem. A co za tym idzie, nie wymagają pozwolenia na budowę ani projektu budowlanego. Jeżeli chcemy postawić w danym miejscu taką mobilną budowlę, należy to zgłosić do starostwa powiatowego. Ważne jest, by nikt nie zgłosił sprzeciwu wobec takiego domu – wtedy może on pozostać na miejscu.

Ponieważ dom holenderski nie jest trwale związany z gruntem, można go umieścić nawet na terenie, którego nie jest się właścicielem. Jedyny potrzebny dokument to umowa dzierżawy.

Dom holenderski a dom murowany

dom 2

Jak wypada porównanie domków holenderskich ze zwykłymi domami? Otóż warto wziąć pod uwagę kwestię powierzchni. Domki holenderskie są o wiele mniejsze – zazwyczaj mają około 40-50 mkw. Poza tym dostępne są jeszcze mniejsze obiekty – o powierzchni około 25mkw. Istnieje również opcja połączenia kilku budynków, co sprawia, że łącznie można uzyskać nawet ponad 100mkw.

Kolejna ważna kwestia to koszty. Oczywiście nie da się tego ustalić jednoznacznie – na cenę wpływają różne czynniki. Po pierwsze, wielkość domu. Po drugie, rodzaj wykończenia. W grę wchodzi wykończenie wewnętrzne, ale też zewnętrzna elewacja. Po trzecie, wyposażenie domu. Dostępne są bowiem domy bez żadnego wyposażenia, a także takie z urządzeniami łazienkowymi czy kuchennymi.

Ogólnie rzecz ujmując cena nowego domku to koszt około 35-65tys. zł. Można również zdecydować się na domek używany

Funkcjonalność domków holenderskich

dom 3

Domki są całoroczne. Posiadają niezbędne instalacje(elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną) oraz urządzenia, dzięki czemu można podłączyć media. Sama konstrukcja jest naprawdę solidna i zapewnia ochronę przed różnymi warunkami pogodowymi – od dołu posiada ocieplenie, ściany oraz dach ocieplone są wełną mineralną. Domki, które posiadają podwójne okna, dodatkowe ocieplenie i zaizolowane doprowadzenie wody mogą służyć naprawdę przez cały rok. Wnętrze zazwyczaj wykończone jest drewnem.

Domy holenderskie mogą być zatem nie tylko siedzibą wakacyjną, ale również pomysłem na dom całoroczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *