Czy warto instalować kolektory słoneczne?

O kolektorach słonecznych mówi się już od jakiegoś czasu. I coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Zawsze jednak pojawiają się pytania – czy warto? Co mi to da? I jak w ogóle je zamontować?

Czy warto montować kolektory?

Oczywiście, że warto. Kolektory słoneczne to jeden ze sposobów na oszczędzanie związane z ogrzewaniem. Kiedy wykorzystujemy energię słoneczną, możemy ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem domu czy podgrzewaniem wody. Dłuższy, słoneczny okres to zatem idealny czas na oszczędzanie. Poza tym warto też wziąć pod uwagę aspekt ekologiczny – dzięki temu chronimy środowisko. Poza tym obecnie kolektory są coraz tańsze, więc montaż takie elementów jest naprawdę dobrą decyzją.

kolektory 2

Kolektory górują także nad bateriami słonecznymi, które produkują prąd. Dlaczego? Otóż w kolektorze nie ma elektroniki. Wykorzystują one płyn solarny, który nagrzewa się pod wpływem działania promieni słonecznych. Ciepło, które zostaje uzyskane jest transportowane do specjalnego pojemnika i następnie wykorzystane do podgrzewania wody lub ogrzewania domu.

Montaż – jak, gdzie?

Oczywiście, by kolektory działały skutecznie, konieczny jest właściwy montaż. Gdzie zatem można je umieścić?

kolektory 3

  • dach – to najpopularniejsze miejsce na montaż kolektorów słonecznych. Zazwyczaj nie jest on zacieniony i pełen wolnego miejsca. Wykorzystanie dachu nie ogranicza nas pod żadnym względem i nie sprawia, że tracimy powierzchnię użytkową. Poza tym tutaj promienie słońca docierają bez problemu.
  • inne nasłonecznione miejsca – aby kolektory działały wydajnie, muszą mieć dostęp do jak największej ilości promieni słonecznych. A takich miejsc jest naprawdę sporo.
  • strona południowa – kolektory powinny być skierowane w kierunku południowym, by dłużej korzystać z promieni słonecznych.
  • kąt nachylenia – przy montażu kolektorów należy też zwrócić uwagę na ich kąt nachylenia, by mogły jak najlepiej pochłaniać energię słoneczną. Idealne nachylenie to 45°, ale dopuszczalne jest 30 – 60°.

Oczywiście najłatwiej jest zaplanować instalację kolektorów już w czasie projektowania domu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować je na istniejącym budynku. Zawsze najlepiej będzie skonsultować tą sprawę z fachowcami, którzy doradzą wybór miejsca, zadbają o odpowiedni kąt nachylenia, a później o odpowiedni montaż. Wtedy dopiero będzie można odczuć, jak niezwykle wydajne i praktyczne są kolektory słoneczne.

Do słonecznych dni jest nam jeszcze daleko, ale już teraz można rozważyć montaż kolektorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *