Czy zdecydować się na wannę wolnostojącą?

Niezwykle ciekawą ozdobą łazienki może okazać się wanna wolnostojąca. Pojawia się ona w coraz większej ilości projektów. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością? A czy ma jakieś wady?

Dlaczego wybrać wannę wolnostojącą?

Na pewno ogromną zaletą takich wanien jest fakt, że pasują one zarówno do łazienek tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych. A jest to możliwe dzięki zróżnicowanej ofercie producentów. Dostępne są bowiem wanny o różnych kształtach – zarówno wanny prostokątne, koliste, owalne oraz asymetryczne. Dzięki temu można jest dostosować do kształtu łazienki i ustawić zarówno na środku pomieszczenia, pod jedną ze ścian lub w rogu wnętrza.

Kolejna zaleta to zróżnicowane materiały. Do wybory są wanny wykonane z akrylu – i te są najbardziej popularne. Ale dostępne są także wanny metalowe – emaliowane, blaszane lub stalowe, wanny żeliwne, kamienne, drewniane, a także szklane. Można je zatem dobrać do wykończenia wnętrza i swoich osobistych upodobań. Oczywiście trzeba pamiętać, że im bardziej wymyślny materiał, tym większa cena.

wanna wolna 3

Wanny wolnostojące mogą być także niezwykle praktyczne. Mogą posiadać regulowaną wysokość nóżek, minischodki, podnóżek, podgłówek, dodatkowe półki. Dzięki temu wanny idealnie odpowiadają potrzebom różnych osób, np. osób starszych czy dzieci. Wanny wolnostojące zapewniają również różne wygody. Można wybierać spośród wanien z hydromasażem czy też z biczami wodnymi.

Trzeba też pamiętać o tym, że korzystanie z wanny wolnostojącej jest wygodne, gdyż można wejść do niej z każdej strony. Taką wannę można również w razie potrzeby przesunąć.

Co przemawia przeciw wannie wolnostojącej?

Z pewnością do największych wad tego rozwiązania należy zaliczyć cenę. Wanny wolnostojące, szczególnie te stylizowane są po prostu bardzo drogie.

wanna wolna 1

Druga sprawa to kwestia miejsca niezbędnego do ustawienia wanny wolnostojącej. Jak pisaliśmy wyżej, dostęp do takiej wanny powinien być możliwi z każdej strony. Aby tak było, łazienka musi być dość duża – by móc w ogóle wstawić wannę, a później wygodnie poruszać się po wnętrzu.

Inną wadą takiego rozwiązanie może być też konieczność montażu baterii oraz przyłączy w podłodze – co przy standardowych wannach ma miejsce na ścianach.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że korzystając z takiej wanny będzie więcej sprzątania – bo dookoła całej wanny, a także pod nią.

Dlatego decyzję o łazience z wanną wolnostojącą każdy musi odpowiednio przemyśleć, rozważając wszystkie za i przeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *