Dach – jakie istnieją kształty?

Dach to niezwykle istotna część każdego budynku. Bardzo ważna sprawą jest między innymi określenie kształtu i formy dachu – wpłynie do bowiem na bryłę budynku, funkcjonalność poddasza, a także estetykę domu. Kształt dachu generuje też koszty jego budowy, wpływa na sposób pokrycia i konserwacji.

Kształt dachu oraz jego kąt nachylenia będzie zależał między innymi od panujących w danym miejscu warunków atmosferycznych, między innymi ilości opadów, ilości śniegu, siły i prędkości wiatrów. Konieczny kąt nachylenia wpłynie na kształt dachu i zastosowane materiały. W miejscach z dużymi opadami dachy powinny być bardziej strome, by woda na nich nie zalegała. Powinny też posiadać okapy chroniące przed wodą ściany budynku. Tam gdzie są wyjątkowo silne i częste wiatry lepiej sprawdzi się natomiast dach płaski, który nie będzie tworzył oporu. Bardzo istotne jest też to, by zapewnić samooczyszczanie się dachu ze śniegu – szczególnie tam, gdzie opady są częste i obfite. Należy wtedy unikać załamań, które sprzyjają zaleganiu śniegu, a dbać o odpowiednie pochylenie dachu.

Zupełnie inne czynniki mają znaczenie, gdy chcemy posiadać użytkowe poddasze. Należy wtedy zadbać o właściwą izolację cieplną, by zminimalizować utratę ciepła z pomieszczeń. Ważne jest też zadbanie o odprowadzanie pary wodnej, by nie skraplała się w warstwie izolacyjnej. Jakiś czas temu najczęściej budowano dachy o jednakowym kącie nachylenia połaci. Posiadały duże, jednolite połacie, bez okien i załamań, co pozwalało dbać o szczelność pokrycie. Jednak wraz z zapotrzebowaniem na zagospodarowanie poddasza, zmienił się też sposób budowania i pojawiły się dachy wielospadowe. Pojawią się też liczne załamania czy też wieżyczki. Takie konstrukcje dachów generują oczywiście dodatkowe koszty. Trzeba między innymi dbać o odpowiednią izolację we wszystkich załamaniach. Wydatki związane są z zapotrzebowaniem na większą ilość materiałów, między innymi drewna, skomplikowanymi obróbkami blacharskimi czy systemami rynien czy rur.

Do wyboru mamy zatem dachy jednospadowe z jedną połacią. Są też dachy dwuspadowe z dwiema połaciami i dwiema ścianami szczytowymi. Dach czterospadowy ma cztery połacie o tym samym nachyleniu – dwie w kształcie trapezu i dwie w kształcie trójkątów. Dach wielospadowy posiada wiele połaci o różnych kształtach. Są również dachy namiotowe z czterem połaciami trójkątnymi, połączonymi w wierzchołku. Do wyboru są też dachy mansardowe z dwiema lub czterema połaciami, z których każda ma dwie części o różnym nachyleniu. Wybór jest zatem spory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *