Daszek nad drzwi – co wybrać?

Daszek nad drzwiami wejściowymi do domu to bardzo ważny element budynku. Ma on zastosowanie praktyczne – chroni domowników oraz drzwi przed działaniem deszczu i śniegu. Poza tym daszek może też pełnić funkcję dekoracyjną i zdobić tą część budynku. Ale jaki daszek wybrać?

Daszek a prawo

Czy w kwestii wykonania daszku nad drzwi trzeba uwzględniać jakieś przepisy prawa? Okazuje się, że tak. Prawo określa konkretne wymagania, jakie musi spełnić taki daszek. Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to sprawa jest dość prosta. Niskie budynki – do wysokości 12 metrów lub do dwóch kondygnacji, mogą posiadać daszki o lekkiej konstrukcji. Bardziej skomplikowana jest sprawa budynków wyższych, gdyż wtedy daszek musi mieć odpowiednio solidną konstrukcję – taką, która utrzyma ciężar około 50kg, który spada z 12 metrów. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo – dach musi utrzymać choćby spadający śnieg. Poza tym powinien być umieszczony na wysokości co najmniej 2,4 metra.

Forma daszku

daszek 2

Można wyróżnić dwa popularne rodzaje daszków nad drzwiami:

  • płaskie – są łatwe w montażu i współgrają z oknami i drzwiami, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Są to zazwyczaj proste, jednospadowe daszki.
  • dwuspadowe – posiadają spadki na boki, co sprawia, że łatwo zsuwa się z nich śnieg, a także nie gromadzi się na nich woda. Aby taki daszek prezentował się estetycznie, warto wyrównać poziom gzymsu do poziomu gzymsu dachu.

Jednak nie są to wszystkie możliwości. Producenci daszków i materiałów budowlanych zapewniają też wiele innych opcji. Z tego też powodu można również wybierać spośród daszków łukowych, trapezowych czy hełmowych. Dzięki temu daszek nad drzwi można dobrać do charakteru i wykończenia domu, a także swoich osobistych upodobań.

Stosowane materiały

daszek 3

Kolejna cecha, która sprawia, że daszki są tak zróżnicowane to zastosowane materiały. Daszki nad drzwi zazwyczaj wykonywane są z drewna, metalu, aluminium lub ze stali. Oczywiście każdy materiał ma inne właściwości i każdy będzie pasował do innego wykończenia budynku.

Daszki drewniane to najczęściej daszki spadowe, które umieszcza się na gankach lub ścianach domu. Wtedy materiał pokrywający daszek odpowiada materiałowi pokrywającemu dach. Drewno, a także metal można też wykorzystywać w wypadku dachów płaskich, a wtedy ich powierzchnię pokrywa się papą, gontami, blachą lub dachówkami. Jeżeli daszek wykonany zostanie ze stali lub aluminium, można go pokryć tworzywem sztucznym, szkłem hartowanym, dachówkami lub akrylowymi płytami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *