Dekoracja domu – wykusz i ryzalit

Coraz częściej domy do bardzo proste i zwarte bryły. Jednak wiele osób ceni sobie pewne elementy dekoracyjne, które sprawiają że budynek nabiera ciekawego charakteru. Do takich elementów zaliczyć możemy między innymi wykusz i ryzalit. Co więcej, wpływają one również na wnętrza domu i pozwalają ciekawie je zaaranżować. Co warto wiedzieć o tych elementach?

Wykusz

Wykusz to część wystająca poza proste ściany budynku, która nie posiada podstawy na fundamentach – jest nadwieszonym elementem konstrukcyjnym. Niekiedy wyglądem przypomina zabudowany balkon. Wykusz zazwyczaj składa się z trzech lub pięciu ścian, w które wmontowane są duże okna, co sprawia że prezentuje się niezwykle efektownie. Najczęściej okna są prostokątne, ale niekiedy mogą być również okrągłe. Obecnie można kształt okien dostosować do ogólnej formy budynku, dzięki czemu wszystkie elementy lepiej do siebie pasują. Wykusz jest zatem ciekawym elementem dekoracyjnym dla elewacji, ale przede wszystkim wpływa na możliwości aranżacyjne wnętrza. Dzięki dużym oknom sprawiamy, że wnętrze domu staje się lepiej oświetlone i bardziej przestronne.

Jest to również przestrzeń, którą można wykorzystać na wiele sposobów – w zależności od potrzeb oraz upodobań. Jedną z opcji jest urządzenie tam całorocznej oranżerii. Inna możliwość to przedłużenie salonu i urządzenie tutaj kącika wypoczynkowego lub też jadalni. Wykusz równie dobrze sprawdzi się jako domowe biuro.

Ryzalit

Jest to część budynku wysunięta poza powierzchnię ściany, jednak nie jest osobną, wydzieloną częścią – tworzy raczej z budynkiem jedną całość. Ciągnie się od fundamentów aż po dach. W wypadku domów tradycyjnych bywa wykończony trójkątną płaszczyzną, którą zdobią płaskorzeźby.

Ryzalit jest elementem, który w głównej mierze urozmaica elewację, co szczególnie sprawdza się w prostych i zwartych bryłach. Świetnie poprawia także proporcje budynku, szczególnie gdy chodzi o bardzo długie ściany. Dużo mniejszy wpływ ma jednak na wnętrza domu, gdyż jest płaski. Zazwyczaj pojawia się w strefie wejścia do domu, gdyż tutaj nadaje najciekawszy efekt – ciekawiej prezentuje się wejście, a hol jest bardziej przestronny i wygodny.

wykusz i ryzalit

wykusz i ryzalit

Ten element elewacji może przyjąć dwie formy. Po pierwsze, można wybrać ryzalit pełny. Wtedy jego powierzchnię można wykończyć innym kolorem lub materiałem, by wyróżniał się na elewacji. Po drugie, można wybrać ryzalit przeszklony. Wtedy nie tylko zdobi elewację, ale również wnętrza domu – dodaje im przestronności, jasności i oryginalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *