Jak należy układać płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia ścian oraz podłóg, szczególnie w łazience. Płytki pojawiają się również w korytarzu czy kuchni. Aby dobrze się prezentowały, należy je w odpowiedni sposób ułożyć. A to z kolei wymaga odpowiedniego przygotowania.

Od czego zacząć?

płytki 1

Warto najpierw zaplanować sposób w jaki zostaną ułożone płytki – wskazane jest nawet ułożenie ich na sucho na podłodze. Dzięki temu można sprawdzić ile płytek mieści się na powierzchni, czy trzeba coś docinać oraz jak płytki się prezentują. Jeżeli uznamy, że taki efekt nam nie odpowiada, możemy poszukać innego rozwiązanie.

A w jaki sposób można układać płytki? Możliwości jest kilka:

  • układ prosty – najczęściej wykorzystywany sposób układania płytek. Fugi pomiędzy płytkami tworzą krzyże. Płytki układa się jedna obok drugiej – zarówno w pionie, jak i w poziomie. Jest to rozwiązanie idealne do pomieszczeń, w których rogi mają 90stopni – wtedy nie trzeba ich docinać;
  • układ karo – w tym układzie płytki układane są tak, że siatka fug ustawiona jest w stosunku do ścian pod kątem 45stopni. Takie ułożenie płytek wymaga większej ilości docinek, dlatego należy wyposażyć się w odpowiedni zapas płytek – około 15%;

płytki 3

  • układ mijankowy – płytki układane w ten sposób są przesunięte względem siebie. Jeżeli zachowamy przesuniecie o pół długości płytek mamy układ w cegiełkę. Tutaj również należy mieć odpowiedni zapas płytek – około 10% więcej;
  • układ mieszany – sprawdza się w wypadku łączenia płytek małych i dużych. Dzięki temu powstaje efekt przesunięcia płytek w dwóch kierunkach;
  • układ modularny – w tym układzie łączy się płytki o różnych formatach, przy czym większa płyta jest wielokrotnością mniejszej.

Taka ilość możliwości sprawia, że można uzyskać różne ciekawe efekty wizualne – a będą one wzmocnione, gdy dodatkowo wymiesza się ze sobą różne układy.

Jak docinać płytki?

Układając płytki zawsze zdarzają się miejsca, w których trzeba je odpowiednio dociąć. Powstaje wtedy pytanie, jak ułożyć takie płytki, by nie zaburzyć estetyki?

płytki 2

Trzeba przy tym przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze, docięte płytki powinny znajdować się w tych miejscach mniej widocznych. Lepiej pilnować, by w rogach znajdowały się całe płytki.

Po drugie, powierzchnię ściany powinny pokrywać całe płytki. Te docinane należy układać u dołu – wtedy nie będą tak bardzo rzucały się w oczy.

Po trzecie, należy unikać wąskich docinek. Małe i wąskie elementy nie będą bowiem zbyt dobrze trzymać się powierzchni, co za jakiś czas może okazać się sporym problemem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *