Jak oczko wodne powinny być zabezpieczone na zimę?

W wielu ogrodach znajdują się oczka wodne. By cieszyły oko na wiosnę, trzeba je odpowiednio pielęgnować i zabezpieczyć przed zimą. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?

1.Woda

Okres jesienny i zimowy to czas, w którym pogarsza się jakość wody. Wynika to z nadmiaru liści, glonów i roślin, które zaczynają się rozkładać. Co zrobić, by nie dopuścić do rozwoju infekcji? Po pierwsze, trzeba systematycznie usuwać z wody opadające liście i kawałki roślin, np. gałęzi oraz usychające części roślin. Dzięki temu nie będą w niej gniły i nie będą jej zakwaszać. Po drugie, warto co jakiś czas zastosować preparat do oczyszczenia wody. Pozwalają one przywrócić równowagę biologiczną w oczku, a nie są szkodliwe dla ryb oraz roślin. Po trzecie, jeżeli okaże się, że jakość wody jest kiepska, być może szkodliwa dla ryb, to część wody(około 15-20%) należy wymienić.

2.Małe zbiorniki – do 200l

oczko 2

Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, to najlepiej taki zbiornik na czas zimy usunąć. Rośliny i rybki trzeba wtedy przenieść do jakiegoś pomieszczenia, zapewniając im odpowiednie warunki. Pusty zbiornik można wypełnić słomą lub korą, dzięki czemu nie będzie pękał w czasie mrozów.

Niewielki zbiornik można też pozostawić na zimę – szczególnie jeżeli umieszczony jest w dość ciepłym miejscu i ma porządną izolację. Wtedy wystarczy przenieść rybki, a rośliny można w nim pozostawić. Taki zbiornik należy jednak odpowiednio zabezpieczyć, np. przykryć drewnianą skrzynką i styropianem. Rośliny można zabezpieczyć słomą lub suchymi liśćmi. Poza tym trzeba dbać o odpowiednią wilgotność dna.

3.Duży zbiornik – ponad metr głębokości

W takich większych zbiornikach można pozostawić ryby i rośliny, gdyż woda nigdy w nich zupełnie nie zamarza. Trzeba je jednak odpowiednio do zimy przygotować. W tym celu dobrze jest zbiornik wyczyścić – usunąć część wody, usunąć szlam, opadłe liście oraz nazbyt rozrośnięte rośliny i czyścimy powierzchnię zbiornika. Następnie należy uzupełnić wodę.

oczko 3

Dobrze jest też zadbać o to, by tafla w zbiorniku nie zamarzła całkowicie. W tym celu trzeba w wodzie umieścić trzcinę, matę trzcinową, piłkę czy pływający ogrzewacz do wody.

4.Ryby

Również ryby należy przygotować na okres zimowy – zwłaszcza jeżeli pozostaną w zbiorniku. Powinny dostawać wcześniej odpowiednią karmę, która pozwoli im zebrać energię, wzmocnić układ odpornościowy i chronić przed infekcjami. Dzięki temu będą bezpieczne w czasie zimy.

Oczywiście należy też sprawdzić, które ryby mogą w ten sposób zimować, a które nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *