Jak sprawniej sprzątać kuchnię? Ciekawe porady

Sprzątanie kuchni to prawdziwe wyzwanie. Każdy chciałby uporać się z tym zadaniem sprawnie, ale też z dobrymi efektami. Czasem warto korzystać z różnych trików i podpowiedzi – nawet jeżeli wydają się dość dziwne.

Kuchenka

Kuchenkę bardzo sprawnie można oczyścić dzięki parze wodnej. Trzeba jednak wyposażyć się w urządzenie do czyszczenia parą. Para wydobywa się z niego pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu można usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Taki przyrząd jest bardzo wygodny, lekki i pomaga czyścić nawet te trudniej dostępne miejsca.

Często problemem jest również odpowiednie oczyszczenie palników. W tej sytuacji sprawdzi się amoniak. Wystarczy do torebek strunowych wlać trochę amoniaku i umieścić w nich palniki. Należy je pozostawić w płynie na noc, a rano opłukać wodą. Palniki będą oczyszczone z tłuszczu i wszelkich zabrudzeń.

Przypalony garnek

Jeżeli mamy problem z przypalonym garnkiem, warto sięgnąć po rabarbar. Do garnka należy wlać odrobinę wody i wrzucić łodygi z rabarbaru. Rabarbar zawiera bowiem kwas szczawiowy, który zmiękczy to, co się przypaliło. Wodę z rabarbarem należy zagotować, a później gotować przez kilka minut, następnie wystudzić i wytrzeć zabrudzenia.

Czajnik

Są dwa podstawowe problemy. Po pierwsze, na czajniku osadza się brud i tłuszcz wydzielany w czasie gotowania. Warto codziennie go przetrzeć usuwać ten brud. Raz na jakiś czas warto całą powierzchnię umyć mleczkiem do czyszczenia. Po drugie, w czajniku osadza się kamień. I tutaj można zdecydować się na domowe sposoby, np. sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy. Można też wybrać profesjonalny odkamieniacz do czajnika. Ważne, by robić to regularnie.

Blender

kuchnia 2

Problem z wyczyszczeniem blendera? Wystarczy wymieszać ciepłą wodą z płynem do naczyń, a następnie blendować tą mieszkankę. Na końcu pozostanie wypłukać blender – będzie jak nowy. Warto zauważyć, że jest to rozwiązanie łatwe, szybkie i bezpieczne.

Kuchenka mikrofalowa

Sposobem na wyczyszczenie kuchenki z tłuszczu i resztek jedzenia jest umieszczenie w niej miski z wodą i włączenie kuchenki na dużą moc, na kilka minut. Wytworzona para woda pomoże usunąć zabrudzenia. Następnie wystarczy wnętrze kuchenki przetrzeć gąbką lub ścierką.

Półki w lodówce

Półki w lodówce potrafią się brudzić bardzo szybko – wiele produktów przecieka i pozostawia ślady. Warto zatem półki przed takimi zabrudzeniami zabezpieczyć – wystarczy owinąć je folią spożywczą. Następnie należy dbać o to, by wymieniać ją raz w tygodniu – automatycznie usuwamy wszelkie zabrudzenia i okruszki.

Szczeliny

kuchnia 3

Kuchnia pełna jest szczelin, np. między kuchenką a szafką czy zlewem a blatem. Jak usunąć zabrudzenia, które się tam utrzymują? Warto wykorzystać nóż. Należy nożem owiniętym w wilgotną szmatkę przetrzeć wszelkie szczeliny. Czasami pomocna okaże się też wykałaczka lub specjalna szczoteczka.

Zapachy w kuchni

Kuchnia to także pomieszczenie pełne zapachów. Można się jednak ich pozbyć w dość łatwy sposób. Wystarczy zagotować szklankę octu z kilkoma goździkami. Dzięki temu gotująca się mieszanka pochłonie nieprzyjemne zapachy – a właściwe je zastąpi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *