Jak stworzyć ogród zimowy?

Ogród zimowy to marzenie niejednej osoby. To idealne miejsce do wypoczynku, miejsce w który można otaczać się zielenią, cieszyć niezwykłą przestrzenią i wyjątkowym klimatem – i to każdego dnia w roku. Posiadanie ogrodu zimowego to jednak również wiele innych zalet. Pozwala on rozszerzyć przestrzeń mieszkalną, tworzy bardzo atrakcyjne miejsce w domu, a dodatkowo sprawia że budynek wygląda ciekawiej również z zewnątrz. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i zastosowaniu szkła można przez cały rok cieszyć się promieniami słonecznymi, a jednocześnie takie rozwiązanie jest niezwykle energooszczędne – pozwala zastosować energię słoneczną. Jednak zanim osiągnie się taki efekt, trzeba liczyć się z konkretną pracą. Czego wymaga stworzenie ogrodu zimowego?

Na samym początku należy wybrać odpowiednie miejsce, w którym powstanie nasz ogród zimowy. Uwzględnia się tutaj różne czynniki, np. warunki, konstrukcję domu czy też upodobania domowników. Trzeba również stworzyć projekt takiego ogrodu – najlepiej przy współpracy z doświadczonym architektem czy dekoratorem. W projekcie trzeba określić wielkość ogrodu oraz jego kształt. Konstrukcja zazwyczaj wykonywana jest z elementów aluminiowych, które są sztywne i wytrzymałe – idealnie nadają się zatem do zmiennych warunków atmosferycznych.

Bardzo często architekci proponują, by ogród zimowy stworzyć na istniejącym tarasie. Wtedy to nie trzeba ingerować w konstrukcję budynku – wystarczy postawić ogród i zadbać o ogrzewanie oraz oświetlenie. Inaczej ma się sprawa, gdy nie ma możliwości skorzystania z tarasu. Wtedy to konieczne staje się wykonanie fundamentu pod konstrukcję. Ważne jest zadbanie o takie czynniki jak izolacja termiczna czy paroizolacja. Następnie przygotowuje się profile, montuje je oraz szklane elementy, układa podłogę, montuje oświetlenie, wentylacje oraz ogrzewanie – najczęściej w postaci konwektorów. Dlaczego w ogrodzie zimowym sprawdzają się właśnie konwektory? Oddają ciepło i zapobiegają skraplaniu pary wodnej na szybach. Aby osiągnąć odpowiednią temperaturę również w zimie, dobrym rozwiązaniem będzie też zamontowanie ogrzewania podłogowego.

Montaż ogrodów zimowych ze względu na konstrukcję i zastosowanie rozwiązania odbywa się naprawdę sprawnie. Stworzenie ogrodu zimowego to często kwestia kilku dni. Na samym końcu można zająć się już tylko tą najprzyjemniejszą częścią czyli doborem roślin i zagospodarowaniem tej wyjątkowej przestrzeni. Taki ogród zimowy będzie miejscem, w którym z chęcią spędzimy każdą wolna chwilę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *