Jak urządzić mieszkanie dla niepełnosprawnej osoby?

Osoby niepełnosprawne mają szczególne potrzeby. Jednak większość z nich chce prowadzić w miarę normalne życie. Można im to ułatwić, dostosowując do ich potrzeb wnętrza domu – tak, by mogli sobie w nim radzić samodzielnie. Na co zwrócić szczególną uwagę?

1.Łazienka

Koniecznie należy zlikwidować wszelkie progi i szerokość drzwi dostosować do wymiarów wózka. W łazience należy zadbać o takie zagospodarowanie przestrzeni, by osoba niepełnosprawna mogła się swobodnie poruszać.

dom 1

Podstawowym wyposażeniem łazienki będą poręcze, które ułatwią poruszanie się i wykonywanie poszczególnych czynności. Takie uchwyty powinny znajdować się przy wejściu, przy prysznicu, przy umywalce oraz muszli klozetowej.

Poza tym należy zwrócić uwagę na to, by poszczególne sprzęty były zamontowane na wysokości dostosowanej do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jeżeli istnieje taka możliwość, można zamontować dwie umywalki – jedną wyżej, a drugą niżej, by osoba na wózku mogła wygodnie z niej korzystać. Warto również pamiętać o tym, by szafki z ręcznikami czy kosmetykami również umieszczone były w zasięgu rąk osoby niepełnosprawnej.

Bardzo ważne jest też stworzenie wygodnego i bezpiecznego miejsca do mycia. Lepiej zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Komfort będzie jeszcze większy, gdy będzie to prysznic bez brodzika – likwidujemy niebezpieczny próg. Dla ogólnego bezpieczeństwa dobrze jest też pod prysznicem i na podłogach ułożyć maty antypoślizgowe.

2.Kuchnia

dom 2

Kuchnia to również dość wymagające pomieszczenie. Należy zapewnić osobie poruszającej się na wózku przestrzeń i swobodny dostęp do poszczególnych części kuchni. Dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie szafek węższych niż blat, dzięki czemu osoba na wózku będzie mogła do nich podjechać. Dolne szafki powinny składać się z szuflad, które łatwo będzie otworzyć i swobodnie skorzystać z ich zawartości. Innym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie kilku szafek na kółkach, które łatwo będzie wysunąć.

Poza tym wysokość poszczególnych elementów należy dostosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Dlatego konieczne okazać się może zamontowanie blatów na niższej wysokości, a także takich elementów jak kontakty.

3.Sypialnia

dom 3

Najważniejszy mebel to łóżko. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się wybór łóżka z możliwością regulacji wysokości, zagłówkiem czy specjalnym wysięgnikiem, który umożliwi niepełnosprawnemu wstawanie – wszystko w zależności od potrzeb. Poza tym sprawdzi się tutaj barierka czy poręcz, która ułatwi poruszanie się oraz wstawanie czy siadanie. Należy też zadbać o to, by dostęp do łóżka możliwy był z dwóch stron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *