Jak zabezpieczać drewniane elementy domu?

Drewno jest materiałem niezwykle popularnym, cenionymi i dlatego też tak często stosowanym w czasie budowy domu. Drewniane elementy są trwałe, mocne, ale jednocześnie bardzo eleganckie i ciekawe. Drewno stosowane jest w koniecznych elementach, np. w konstrukcji dachu, ale również jako ozdoba, np. elewacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno to materiał wymagający – potrzebna jest mu odpowiednia pielęgnacja i konserwacja, by na dłużej zachował swoja trwałość i swój wygląd.

Dlaczego drewno, które nie jest odpowiednio zabezpieczone niszczeje? Najczęściej problemem jest oddziaływanie wody – wtedy drewno staje się wilgotne i może zacząć gnić, co znacznie je osłabia. Czasami problemy powstają, gdy na drewno działają jakieś szkodniki. Ustalenie przyczyny niszczenia drewna jest ważne, gdyż pozwala odpowiednio zainterweniować i dobrać odpowiednie zabezpieczenia. Bardzo ważne jest to, by co jakiś czas sprawdzać stan drewnianych elementów, ustalić przyczynę niszczenia i podjąć działania naprawcze. Jak jak poznać, że drewno jest w słabej kondycji? Na pewno niepokojące będą takie znaki jak ubytki w masie, sine oraz czarne plamy czy też zapach zgnilizny. Takie problemy często dotyczą elementów konstrukcji dachu. Wtedy konieczne staje się znalezienie nieszczelności w dachu i jej naprawienie. To pozwoli zabezpieczyć drewno przed dalszym niszczeniem, co stałoby się niebezpieczne dla całego budynku. Te najbardziej zniszczone elementy należy wymienić na nowe.

Czasami widoczne są jednak uszkodzenia powstałe w wyniku działania owadów. Wtedy trzeba sięgnąć po preparaty, które pozwolą wytępić szkodniki. Później drewno należy pomalować impregnatem. Środek ten trzeba dopasować do warunków, w jakich znajdują się drewniane elementy, np. inny wybierzemy do drewna znajdującego się w konstrukcji dachu, a inny do elementów zewnętrznych.

Wyjątkowo narażone na niszczenie jest drewno, które stanowi elementy elewacji czy znajduje się na tarasie bez osłony. Takie drewno jest przede wszystkim narażone na działanie czynników atmosferycznych – deszczu, wiatru, mrozu czy słońca. Najlepiej jest wtedy wybierać drewno, które jest trwałe i odporne na takie czynniki. Jednak i ono będzie wymagało konserwacji. Jak można zabezpieczyć elementy drewniane domu? Najlepiej sięgnąć po impregnaty, lazury, woski lub oleje przeznaczone do drewna, które tworzą warstwę ochronną. Należy też regularnie sprawdzać stan drewna, nie dopuszczając do powstawania ubytków czy pęknięć. Dzięki takim zabiegom drewno będzie dłużej zachowywać swój wygląd i jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *