Jak zabezpieczyć dach przed śniegiem?

Wraz ze zbliżającą się zimą, zajmujemy się różnymi przygotowaniami. Część z nich związana jest z naszym domem. Uszczelniamy okna i drzwi, zabezpieczamy ogród -rośliny, oczka, meble itd. Niezwykle ważne jest również przygotowanie dachu pod kątem zalegającego śniegu. Warto przemyśleć zakup zabezpieczeń przeciwśniegowych, by warstwy śniegu nie naruszyły konstrukcji dachu, a gdy zaczną się zsuwać nie stanowiły zagrożenia dla nas czy przechodniów i naszego dobytku, np. samochodu.

Jakie mamy możliwości?

Okazuje się, że rynek pełen jest różnych zabezpieczeń śniegowych, które możemy dostosować do swoich potrzeb. Można wśród nich wymienić płotki przeciwśniegowe, belki lub rury, rozbijacze śniegu, śniegołapy, stopery lub rynny. Przyjrzyjmy się szczególnie dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom.

1.Płotki przeciwśniegowe

Płotki zapobiegają gwałtownemu osuwaniu się śniegu z dachu. Zazwyczaj są one produkowane z aluminium lub ze stali. Nie znaczy to jednak, ze będą szpecić dach. Można bowiem wybrać płotki pokryte różnymi powłokami poliestrowymi, dzięki czemu dopasowuje się je do koloru pokrycia dachowego. Szczególnie przydatne są oczywiście w wypadku stromych dachów, gdzie zsuwający się śnieg stanowiłby największe zagrożenie. Takie płotki montuje się w drugim lub trzecim rzędzie dachówek od strony okapu przez przykręcenie do łaty.

2.Śniegołapy

Zsuwające się duże warstwy śniegu mogłyby uszkodzić pokrycie dachowe. Dlatego na dachach bardzo często montowane są również specjalne akcesoria zwane śniegołapami. Rozmieszcza się je na całej połaci dachu, a ich zadaniem jest zatrzymanie masy śnieżnej lub rozdzielenie jej na mniejsze części.

śnieg 2

Najlepszym rozwiązaniem jest planowanie takich zabezpieczeń już na etapie tworzenia projektu domu. Wtedy ich montaż odbywa się wraz z budową dachu. Jednak nie znaczy to, że montaż zabezpieczeń przeciwśnieżnych jest niemożliwy w wypadku już istniejącego dachu. Wtedy po prostu warto skonsultować się z dekarzem.

Oczywiście montaż płotków w takiej sytuacji jest bardziej problematyczny, ale możliwy. Z czym będzie się wiązał? Otóż płotki montowane są do łat, dlatego w kilku miejscach trzeba będzie ściągnąć fragmenty pokrycia, by się do nich dostać. Dachówki nie będą jednak pasowały do swoich poprzednich miejsc – zazwyczaj zajdzie potrzeba by je przyciąć. Jednak profesjonalny dekarz nie będzie miał z tym problemu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Bardzo ważne jest sprawdzenie szczelności pokrycia dachowego przed zimą, a także udrożnienie systemu rynnowego. Dzięki temu unikniemy problemu związanego z nieprawidłowym odprowadzaniem wody, która zalewałaby elewację i mogłaby wywołać zawilgocenie warstwy izolacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *