Jak zadbać o bramę wjazdową i garażową zimą?

Zima to czas, w którym mamy wokół domu wiele dodatkowej pracy. Jednak chodzi nie tylko o odśnieżanie posesji. Trzeba również odpowiednio zadbać o różne elementy, takie jak brama wjazdowa i garażowa – by nie sprawiały żadnych problemów i nie utrudniały poruszania się. Wymaga to odpowiedniej konserwacji. Co będzie ona obejmowała?

Brama wjazdowa

brama 1

Największym problemem stałoby się unieruchomienie bramy ze względu na zbyt dużą ilość śniegu. Dlatego należy śnieg usuwać na bieżąco – chodzi zarówno o powierzchnię wokół bramy, jak i tą, po której poruszają się skrzydła bramy. Nie wolno jednak samej bramy wykorzystywać do odśnieżania -to mogłoby szybko doprowadzić do uszkodzenia się bramy, zawiasów czy napędu w wypadku bramy z automatyką.

Koniecznie należy zadbać o stan zawiasów w wypadku bram uchylnych. W jaki sposób to robić? Należy je nasmarować wodoodpornym i gęstym smarem, dzięki czemu będzie ona płynniej pracowała.

Sporo pracy będą mieli też właściciele bram przesuwnych. Muszą oni zadbać o odśnieżanie terenu wokół bramy, ale szczególnie przestrzeni, na którą nachodzi skrzydło w trakcie otwierania bramy. Zagrożeniem dla bramy przesuwnej staje się również śnieg lub lód zalegający w szynie. Należy usuwać stamtąd śnieg na bieżąco lub delikatnie pozbyć się warstwy lodu – jeżeli już taka powstanie. Jednym z sposobów zapobiegających gromadzeniu się śniegu i lodu w szynie jest montaż przewodu grzejnego – takie przewody są wykorzystywane przy instalacjach przeciwoblodzeniowych.

Należy też zadbać o zamki i kłódki – by nie zamarzały dobrze jest pokryć je smarem silikonowym.

Brama garażowa

brama 3

Brama garażowa będzie działała sprawnie tylko wtedy, gdy zapewnimy je stałą konserwację – a dotyczy to poszczególnych jej elementów. Szczególnie ważne są sprężyny, które umożliwiają ruch skrzydeł. Takie sprężyny mogą znajdować się w prowadnicach, na ich zakończeniach lub przy nadprożu. Najlepiej będzie je zabezpieczać smarem, dzięki czemu nie ulegną mechanicznym uszkodzeniom.

Poza tym uwagę należy także poświęcić uszczelkom, które również ochronią bramę przed działaniem wody oraz jej zamarzaniem.

brama 2

Oczywiście dbanie o stan bramy garażowej – zarówno otwieranej ręcznie jak i pilotem, obejmuje też odśnieżanie powierzchni wokół bramy. Dzięki temu będzie można ja swobodnie i bez przeszkód otwierać. Gdyby brama napotkała przeszkodę w postaci zalegającego śniegu czy lodu, mogłaby ulec uszkodzeniu. Poza tym nadmiar śniegu mógłby doprowadzić do przymarzania skrzydeł lub rygli posadzkowych.

Kiedy tak zadbamy o bramę wjazdową i garażową, będą nam lepiej służyły w czasie zimy oraz po niej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *