Jakie narzędzia potrzebne są przy odnawianiu elewacji?

Co jakiś czas elewacja domu będzie wymagała odświeżenia i wykonania drobnych napraw. W takiej sytuacji można zająć się tym samodzielnie. Trzeba jednak odpowiednio się przygotować. A to wymaga zebrania narzędzi, które są niezbędne przy pracach elewacyjnych. Jakie to będą narzędzia?

Rusztowanie i drabina

prace 1

Część prac należy wykonać na wysokości. Dlatego należy wyposażyć się w narzędzia, które to umożliwią. Na pewno najwygodniejsze okażą się rusztowania. Do wyboru są między innymi rusztowania elewacyjne oraz rusztowania jezdne. Ten drugi rodzaj jest łatwiejszy w transporcie i użyciu, gdyż do jego montażu nie potrzebne są narzędzia.

Inną możliwością jest drabina. Poza tym pomoże ona dostać się do trudno dostępnych miejsc. W wypadku większego domu przyda się drabina teleskopowa, wysuwana. Przy budynkach mniejszych sprawdzi się drabina przegubowa, która jest stabilna i zapewnia podest, dzięki któremu łatwiej jest wykonywać prace.

Narzędzia do przygotowania powierzchni

prace 2

Elewację należy oczyścić, by móc przystąpić do konkretnych prac. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie myjki ciśnieniowej, która pozwoli zrobić to najdokładniej. Przygotowania do pracy powinny też objąć zabezpieczenie okien i drzwi taśmą ochronną.

Poza tym dobrze jest również na tym etapie zabezpieczyć powierzchnię elewacji przed pojawianiem się grzybów, mchów czy porostów. W tym celu należy mury spryskać środkiem ochronnym – a do tego potrzebny jest opryskiwacz.

Narzędzia do gruntowania i malowania

Kolejny etap prac elewacyjnych związany jest z gruntowaniem oraz malowaniem.

Do gruntowania potrzebny będzie specjalny preparat, a do malowania – farba. Prace te wykonać można korzystając z wałka, który można wyposażyć w trzonek teleskopowy, by dosięgnąć wyżej. Potrzebne będą także pędzle – najlepiej kilka o różnej grubości i kształcie. Przydadzą się także takie akcesoria jak pojemnik na farbę i kratka.

prace 3

Narzędzia do prac naprawczych

Odświeżanie elewacji wymaga także wykonania pewnych napraw. W takich pracach podstawowym wyposażeniem powinien być młotek i przebijak. Dzięki temu z elewacji usunie się uszkodzone elementy. Poza tym przydadzą się też szpachelki i skrobak czyli narzędzia, które pomogą oczyścić powierzchnię i ja wyrównać. Niekiedy potrzebna może być także metalowa szczotka. Oczyszczone miejsca trzeba będzie później uzupełniać, a w tym celu przyda się pistolet z uszczelniaczem.

Mając takie wyposażenie, nasze prace z pewnością będą przebiegały sprawniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *