Jakie prace zimowe zaplanować w ogrodzie?

Nasz ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok – dotyczy to niestety również zimy. O pewne kwestie warto zatroszczyć się jeszcze przed pierwszymi opadami śniegu, ale pewne prace trzeba będzie również wykonywać w czasie zimowych miesięcy. Warto je zaplanować, by wyposażyć się w niezbędne sprzęty i akcesoria.

Osłona dla mniejszych drzewek

zima 1

Zanim spadnie pierwszy śnieg warto zadbać o ozdobne krzewy, np. cyprysy czy tuje. Iglaki będą się bowiem pod naciskiem śniegu kłaść, co doprowadzi do ich zniekształceń czy połamania się gałęzi. Jak o nie zadbać? Warto związać je szeroką taśmą, tak by nie uszkodzić gałęzi. Dzięki temu śnieg nie będzie miał na czym zalegać. Mniejsze rośliny można osłonić specjalnymi siatkami lub słomiankami.

Zadbać należy także o drzewka owocowe – można pobielić pnie lub otoczyć je osłonami z tkaniny lub tektury.

Usuwanie części uszkodzonych

zima 2

W czasie jesieni należy na bieżąco usuwać opadłe liście oraz gałęzie. Dzięki temu zapobiegamy choćby pewnym procesom gnilnym. Jednak podobne prace należy też uwzględnić w czasie zimy. Kiedy tylko zdarzy się moment, w którym stopnieje śnieg, dobrze jest z ziemi zebrać uszkodzone gałęzie i opadłe liście. W tym celu przydadzą się grabie, a jeżeli będzie sucho to można wykorzystać dmuchawę lub odkurzacz do liści.

Kiedy nie zalega śnieg, a temperatura jest dodatnia warto również zaplanować przycinanie gałęzi – szczególnie w wypadku drzew owocowych. Ponieważ gałęzie nie posiadają liści, dużo łatwiej jest je regulować i nadawać im kształt. Do takich prac można wykorzystać różne narzędzia – w zależności od wielkości drzew. Czasami sprawdzą się sekatory ręczne, a czasami potrzebne będą te z wysięgnikiem. W wypadku grubszych gałęzi sprawdzi się sekator z opcją piły.

Odśnieżanie

Najważniejszym zadaniem jakie czeka nas w czasie zimy jest odśnieżanie. Dotyczy to zarówno ogrodu, jak i ścieżek, chodników czy podjazdów.

Ważne jest odśnieżanie roślin, gdyż ciężkie czapy śniegu, a czasami też lód zalegający na gałęziach może doprowadzić do poważnych uszkodzeń – będą się łamać lub pękać. Jeszcze bardziej narażone na zniszczenie są mniejsze i delikatniejsze krzewy. Śnieg należy zatem co jakiś czas strząsać z ich powierzchni, np. za pomocą grabi.

Schnee schieben

Kolejny krok to odśnieżanie posesji – chodników oraz podjazdów. Koniecznie należy pamiętać o przestrzeni dookoła naszej posesji, gdyż odpowiadamy za bezpieczeństwo przechodniów. Niezbędne do tej pracy okażą się określone narzędzia. Najpopularniejsze są odgarniacze oraz łopaty, które ułatwiają i usprawniają pracę. Dobrze wybrać takie narzędzia, które są odpowiednio wzmocnione i nie zniszczą się pod wpływem działania twardych brył śniegu. Warto również wyposażyć się w skuwacz do lodu, który pomoże oczyścić chodniki i ścieżki.

W wypadku dużych posesji sprawdzą się natomiast odśnieżarki mechaniczne ze sterowanym wyrzutnikiem(decydujemy o tym, gdzie przerzucony zostanie śnieg).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *