Kamień jako materiał elewacyjny

Kamień to materiał, który bardzo często stosuje się w budownictwie oraz na etapie wykańczania domu. Jest to materiał o niezwykłych właściwościach – bardzo trwały, odporny na działanie różnych czynników, a do tego niezwykle elegancki i gustowny. Jak się go stosuje i jakie rodzaje kamienia są najpopularniejsze?

Kamień zazwyczaj stosowany jest do wykańczania ścian domów. Sprawdza się zarówno w wypadku domów tradycyjnych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Stosowany jest jednak w sposób zrównoważony, a to ze względu na dwa czynniki. Po pierwsze, jest on bardzo drogi i dlatego pokrycie nim całych ścian to ogromny wydatek. Po drugie, kamień jest materiałem bardzo ciężkim i w nadmiarze mógłby budynek przytłoczyć. Jak zatem jest wykorzystywany? Możliwości jest całkiem sporo. Kamieniem można pokryć część ściany bądź pewne elementy budynku. Można go wykorzystać między innymi do wykończenia schodów wejściowych, podestu czy do oprawy drzwi. Kamień nadaje się również jako okładzinę dla niektórych elementów domu, w tym cokołów, parapetów zewnętrznych, ale także do wykończenia narożników, ganku, wnęk, wykuszy czy różnych załamań. Jest to zatem materiał niezwykle uniwersalny.

Jakie rodzaje kamienia można wybrać?

1. Wapień. Jest to materiał miękki i porowaty. Kamień występujący w dwóch formach – lekkiej i zbitej. Wapień lekki jest bardziej elastyczny, zatem łatwiej się go przycina i nadaje potrzebny kształt. Wapień zbity jest natomiast trwalszy i bardziej dekoracyjny. Ten rodzaj kamienia zazwyczaj dostępny jest w odcieniach szarości oraz bieli.

2. Marmur. Nadaje się głównie do zadaszonych miejsc, gdyż nie jest zbyt odporny na czynniki atmosferyczne. Ogromną zaletą marmuru jest różnorodna kolorystyka – występuje w kolorze białym, niebieskim, zielonym, żółtym, brązowawym oraz czarnym.

M/04/05;NSE/04/05;NS/01/06;

3. Granit. Materiał wyjątkowo trwały, odporny na zmienne warunki atmosferyczne i wilgoć, działanie środków czyszczących, ścieranie oraz odbarwienia. Łatwo go zatem utrzymać w czystości. Jednocześnie jest on dość ciężki do obróbki. Występują w różnych barwach – czarnej, szarej, żółtej, zielonej, brązowej czy czerwonej. Poza tym do wyboru są różne wzory.

4. Łupek. Jest materiałem twardym, którego niezwykłą zaleta jest wygląd. Kamień ten ma bardzo efektowną fakturę, często mieniącą się powierzchnię. Występuje w odcieniach brązu, purpury, zieleni i grafitu.

5. Piaskowiec. Kamień o różnych właściwościach – odporny na intensywne użytkowanie, czynniki atmosferyczne, szczególnie mróz, łatwy do obrabiania, w tym szlifowania i polerowania. Można go zatem stosować na różnych powierzchniach. Piaskowiec dostępny jest w odcieniach szarości, żółci, czerwieni oraz brązu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *