Montaż kominka – jakie błędy popełniamy?

Kominek to marzenie wielu osób. Jednak, by kominek spełnił swoją funkcję estetyczną, praktyczną, a także by był bezpieczny, konieczny jest odpowiedni montaż. A to nie zawsze jest takie łatwe. Okazuje się, że często popełniamy pewne błędy. Jakie? Jak ich uniknąć?

1.Niewłaściwa cyrkulacja powietrza

Dla działania kominka i ogólnego bezpieczeństwa ważne jest prawidłowe przepływanie powietrza. Jednak wiele osób w czasie budowy kominka zapomina o podstawowych elementach – kratkach wentylacyjnych i drzwiach z otworami wentylacyjnymi. Kiedy kominek nie będzie ich posiadał, będzie szukał innych możliwości, przez co jego praca stanie się mniej wydajna.

2.Brak kanału wentylacyjnego

Kanał wentylacyjny ma ogromne znaczenie dla pracy wentylacji i kominka. Kiedy go nie ma, o wiele trudniejsze staje się rozpalanie, ale co gorsze, może dojść do niebezpiecznych zadymień. Jeżeli w kominie nie ma takiego kanały, trzeba go dobudować.

3.Niewłaściwe połączenie komina i kominka

kominek 1

Najczęściej popełniany błąd dotyczy łączenia wkładu kominkowe i kanału dymowego. Jeżeli trójnik zostanie zamocowany na siłę i nie pozostawimy my trochę wolnego miejsca, to pod wpływem działania wysokiej temperatury zacznie zwiększać swoją wielkość i może pęknąć.

4.Błędy montaż kratek nawiewnych

Liczy się nie tylko sposób montażu, ale też miejsce montażu. Najlepiej montować je w okolicach okien – tutaj może napływać zimne powietrze, więc kratka dostarczająca ciepłego powietrza jest jak najbardziej uzasadniona. Co do miejsca – nie powinno umieszczać się ich tam, gdzie powietrze działałoby bezpośrednio na domowników, gdyż może ono wywoływać gorsze samopoczucie lub nawet choroby.

5.Błędne zabezpieczenie przestrzeni dookoła kominka

Przestrzeń dookoła kominka, a szczególnie podłoga narażona jest na działanie ciepła, dlatego powinna być pokryta materiałami odpornymi, np. płytkami lub kamieniem. Trzeba też z bliskiej okolicy usunąć materiały, które są łatwopalne.

6.Błędne umieszczenie aparatu nadmuchowego

lominek 3

Aparaty nadmuchowe pracują dość głośno, co może utrudniać zasypianie. Dlatego też takich aparatów nie powinno się umieszczać w sypialni. Mogą też nie sprawdzić się w gabinecie, gdyż dźwięk ich pracy może działać rozpraszająco.

7.Brak izolacji cieplnej kominka

Niezbędnym elementem całej konstrukcji jest warstwa izolacji cieplnej. Kiedy jej nie ma, obudowa może się za bardzo nagrzewać, a z czasem zacznie pękać. Aby tego problemu uniknąć należy zastosować izolację z wełny mineralnej i aluminium.

Oczywiście to tylko kilka błędów, ale znając je, można ich uniknąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *