Co musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz z przyczepką na drogę?

Przyczepa samochodowa to nie tylko nowe możliwości, ale i nowe obowiązki. Istnieją przepisy, które dokładnie regulują wymagania, jakie muszą spełniać przyczepy poruszające się po drogach naszego kraju. Nie chodzi tylko o to, że trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia, aby z nimi jeździć, ale również o to, że przyczepa musi mieć określone oświetlenie i wyposażenie. Na szczęście, przyczepy lekkie, czyli te, których DMC nie przekracza 750 kg, nie wymagają corocznych badań technicznych i hamulca najazdowego.

Światła do przyczepki

Obowiązkowe oświetlenie przyczepy obejmuje tylne światła pozycyjne (kiedy szerokość przyczepy przekracza 1,6 m), czerwone odblaski trójkątne z tyłu i o dowolnym kształcie białe z przodu. Jeśli szerokość przyczepy jest większa niż 2,1 m metra to i z tyłu, i z przodu należy mieć zamontowane światła obrysowe. Pamiętajmy, że światła do przyczepki są wyjątkowo ważne, ponieważ bezpośrednio wpływają na poziom bezpieczeństwa na drodze. I to zarówno naszego, jak i pozostałych użytkowników. Dla ułatwienia podajemy listę pełnego oświetlenia „standardowej” przyczepki:

  • kierunkowskazy – lewy i prawy,
  • światło hamowania, znane powszechnie jako „stop”,
  • światła awaryjne,
  • odblaski przednie,
  • odblaski boczne,
  • odblaski tylne trójkątne,
  • światło pozycyjne tylne,
  • oświetlenie tablicy rejestracyjnej,
  • światło przeciwmgłowe tylne.

Podstawowe wyposażenie przyczepki

Do podstawowego wyposażenia zaliczamy: trójkąt ostrzegawczy i koła podporowe. Ponadto, warto mieć w przyczepie bezprzewodowe kamery cofania i nakładki na lusterka. Nie da się ukryć, że jazda z przyczepą to dodatkowa odpowiedzialność, która wymaga odpowiednich umiejętności i wprawy. Dlatego zanim wyjedziemy na drogę, warto poćwiczyć na placu, parkingu czy własnym podwórku. „Wyczucie” zasad ułatwi codzienną jazdę, a dzięki temu będziemy nie tylko bezpieczni na drodze, ale również unikniemy przykrych sytuacji podczas manewrów lub parkowania, kiedy trzeba pamiętać, że nie jesteśmy na drodze czy parkingu sami, a nasza precyzja me realne znaczenia dla pozostałych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *