Nowy dom – lepiej zbudować czy kupić?

Wiele osób podejmuje jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu i postanawia zainwestować w dom. I właściwie już na samym początku pojawiają się pierwsze trudności. Należy bowiem ustalić, czy wybudować dom od zera czy może kupić gotowy. Co pomoże podjąć decyzję? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Czas oczekiwania

Dla wielu osób bardzo istotnym czynnikiem jest czas – ile czasu będą musieli czekać, aż przyjdzie im się wprowadzić do nowego domu. I trzeba przyznać, że najszybciej przyjdzie wprowadzić się do domu gotowego, takiego który można kupić od dewelopera. Zazwyczaj trzeba wtedy po prostu taki dom wykończyć i urządzić. Jeżeli chodzi o budowanie domu od podstaw, to wiadomo że to potrwa znacząco dłuższy czas. A ile dokładnie? To zależy od wielu innych czynników. Ale w wielu wypadkach taka inwestycja to okres od 2 do 3 lat (a czasem jeszcze dłużej).

Pieniądze

nieruchomosci-gorzow

Kolejna kwestia decydująca o podjęciu decyzji związana jest z kosztami. I tutaj każdy musi sam oszacować, jaka opcja będzie dla niego korzystniejsza. Należy zatem sprawdzić, ile kosztowałby gotowy, wymarzony dom, zakupiony u dewelopera. A następnie należy przeanalizować, ile kosztowałoby wybudowanie takiego domu. Niektórym może bardziej opłacać się ta druga opcja, np. jeżeli mają już swoją działkę lub jeżeli jako fachowcy mogą część prac wykonać sami. Poza tym wtedy samodzielnie decydujemy, na czym możemy zaoszczędzić. W wielu przypadkach jednak gotowy dom jest droższy niż ten, który sami zbudujemy.

Efekt końcowy

elewacje-gorzów-wielkopolski

I jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik – chodzi o to, jak będzie wyglądał dom w efekcie końcowym. Dla wielu osób taka inwestycja wiąże się ze zrealizowaniem marzenia o własnym domu. Każdemu zależy zatem, by w pełni spełniał oczekiwania i był zgodny z osobistymi upodobaniami. Dlatego jednak więcej osób myśli o budowie własnego domu. Wtedy ma się wpływ na każdy czynnik – jego wielkość, kształt, rozłożenie pomieszczeń, rozmieszczenie poszczególnych elementów, wygląd pomieszczeń itd. Kiedy natomiast kupujemy gotowy dom, nie do końca będzie spełniał on wszystkie wymagania. Często trzeba iść na kompromis w pewnych sprawach i zdecydować się na taki budynek, jaki jest po prostu dostępny w sprzedaży.

Widać zatem, że każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Przy podjęciu decyzji tak naprawdę najbardziej liczy się sytuacja inwestorów, ich wymagania, oczekiwania, możliwości finansowe. Dlatego każdy musi sam przemyśleć i podjąć samodzielną decyzję.

Osoby, które będą chciały zbudować dom, na tej stronie http://www.nieruchomosci-apartament.pl/dzialki-rekreacyjne-na-sprzedaz-bydgoszcz mogą znaleźć bardzo ciekawą ofertę działek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *