Ogrzewanie podłogowe w sypialni – jaka podłoga?

Sypialnia jest wnętrzem, w którym szczególnie cenimy sobie komfort, wygodę i ciepło. Dlatego idealnym rozwiązaniem dla tego pomieszczenia jest ogrzewanie podłogowe. Ciepło oddaje tutaj cała podłoga, co sprawia, że odczuwa się większy komfort stąpając po posadzce. Zalety takiego rozwiązania są też inne, np. powietrze unosi się powoli więc nie porywa kurzu, nie jest również tak wysuszone. Poza tym dużo łatwiej jest zaaranżować takie wnętrze. Jest tylko jedno „ale” – przy ogrzewaniu podłogowym należy wybrać odpowiedni materiał na podłogę. Potrzebny jest materiał, który będzie przewodził ciepło. Czy stosowane w sypialni panele i podłogi drewniane się w takim wypadku sprawdzą?

Panele podłogowe

Wybierając panele podłogowe koniecznie trzeba zwracać uwagę na ich właściwości. Konkretne oznaczenia, które znajdują się na produkcie pozwalają ustalić, czy panele nadają się do ogrzewania podłogowego – potrzebna jest klasa użyteczności 31-32 i klasa ścieralności AC3-AC4.

Większy wybór będziemy mieli, gdy zdecydujemy się na wodne ogrzewanie podłogowe. Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne, to pasują do niego tylko nieliczne panele podłogowe. Dlaczego? W wypadku tego ogrzewania pojawiają się spore zmiany temperatury w krótkim czasie, a niewiele rodzajów paneli ma możliwość tak szybko się nagrzewać i stygnąć.

Układanie paneli na ogrzewaniu nie jest niczym utrudnione. Większą uwagę należy natomiast poświęcić wylewce. Musi być ona odpowiednio ogrzana: 1)codziennie zwiększa się temperaturę o 5 stopni aż do temperatury maksymalnej, 2) przez 5 dni ogrzewanie działa na maksymalnej temperaturze, 3) codziennie zmniejsza się temperaturę o 5 stopni aż do temperatury użytkowej i 4) wyłącza się ogrzewanie na dwa dni przed zakładaniem paneli.

Podłoga drewniana

Potrzebne jest drewno, które nie zatrzyma ciepła, a będzie odporne na działanie wysokiej temperatury. Niezwykle istotnym czynnikiem jest zatem przewodność cieplną, która określa właściwości termoizolacyjne materiału. Trzeba szukać materiału z jak najwyższym wskaźnikiem – znaczy on, że materiał przepuszcza dużą ilość ciepła. Zdecydowanie należy unikać drewna litego, a sięgać po deski warstwowe. Poza tym powinny być to deski o niskim współczynniku skurczu i pęcznienia. Najlepsze są zatem gatunki egzotyczne, które wykazują najodpowiedniejsze właściwości, ale również niektóre rodzime, np. dąb. Deski drewniane mogą być montowane w systemie wodnym oraz elektrycznym. Drewno daje zatem więcej możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *