Okap kuchenny – rodzaje

Okap w kuchni zaliczany jest to podstawowych elementów wyposażenia tego wnętrza. Pozwala pozbywać się zapachów wydzielanych w czasie gotowania, a także oparów i tłuszczów, które mogłyby osadzać się na ścianach i meblach. Warto też pamiętać, że odpowiednio dobrany okap może stać się ozdobą kuchni.

Jaki okap możemy wybrać?

Podział ze względu na rodzaj pracy:

1.Wyciągi – tego rodzaju okapy zasysają powietrze i usuwają je przez przewód na zewnątrz budynku. Okap posiada zatem obieg otwarty i z tego powodu może nie pasować do każdej kuchni. Jest to jednak najbardziej wydajny rodzaj okapów.

2.Pochłaniacze – te okapy zasysają powietrze i kierują je do filtrów, a następnie oczyszczone powietrze wprowadzają znowu do kuchni. Okapy te posiadają zatem obieg zamknięty. Trzeba pamiętać, że dla lepszej skuteczności działania co jakiś czas trzeba wymieniać filtry.

Podział ze względu na rozwiązania techniczne:

1.Okapy przyścienne – są one umieszczane przy ścianie i posiadają pionowy komin, w którym umieszczona jest rura usuwająca zanieczyszczenia. Taki okap potrzebuje zatem odpowiedniej ilości miejsca. Świetnie wygląda szczególnie w kuchniach nowoczesnych.

2.Okapy teleskopowe – umieszcza się je w zabudowie kuchennej, a uruchamiane są dzięki wysuwanej szufladzie, która włącza okap i oświetlenie. To idealne rozwiązanie dla małej kuchni.

3.Okapy podszafkowe – są to okapy umieszczane pod szafkami kuchennymi, mocowane do ściany. Są niezbyt duże i przez to trochę mniej wydajne, jednak idealnie nadają się do małych kuchni, w których nie gotuje się bardzo często.

4.Okapy wyspowe – są to okapy, które mocuje się do sufitu, więc można je umieszczać w dowolnym miejscu. Sprawdzają się w dużych kuchniach, w których płyta grzewcza lub kuchenka jest umieszczona na wyspie. Wyglądem przypominają okapy przyścienne.

5.Okapy uchylne – uruchamia się je po podniesieniu płyty, która pozwala na ukrycie okapu, choćby dzięki temu że może być dopasowana do frontów mebli. Są więc podobne do okapów teleskopowych.

Okapy są zatem naprawdę bardzo zróżnicowane. A to pozwala dobrać idealny okap do każdej kuchni – okap, który będzie pasował do potrzeb i wymagań domowników. Odpowiedni okap można dobrać do większej i mniejszej kuchni, do kuchni nowoczesnej, klasycznej i stylowej, a także kuchni w której gotuje się naprawdę sporo i trochę mniej. Nie ma zatem wytłumaczenia, by nie posiadać tego funkcjonalnego urządzenia. Wystarczy jedynie przeanalizować, jaki okap jest nam potrzebny, jaki pasuje do kuchni i wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *