Pożar – jak ochronić dom?

Pożary w domach lub mieszkaniach każdego roku pochłaniają dziesiątki ofiar. A można tego niebezpieczeństwa uniknąć, gdy zainwestuje się w odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Jak zatem ochronić swój dom i swoją rodzinę przed tym zagrożeniem?

Oczywiście, by ochronić się przed takim zagrożeniem, należy dom wyposażyć w czujki dymu. Do wyboru są naprawdę różne modele, które można zasilać siecią elektryczną lub bateriami. Zadaniem takich czujek nie jest ochrona przed ogniem, ale wykrywanie dymu w pomieszczeniu. Wtedy też czujki uruchamiają alarm, który uświadamia domownikom niebezpieczeństwo – mogą oni opuścić budynek, a także wezwać odpowiednie służby. Ponieważ czujki reagują na dym, a nie ogień, ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie, by nie wzbudzały fałszywych alarmów.

Gdzie rozmieścić czujki?

pożar 2

Na pewno miejscem, w którym czujek lepiej nie montować jest kuchnia. To bowiem wywoływałoby największą ilość fałszywych alarmów – w kuchni często pojawia się dym czy para woda związane z gotowaniem. Czujki nie sprawdzą się też w łazience – również ze względu na wysoką wilgotność. Najlepiej umieścić takie czujki na korytarzu, w sypialnia czy pokoju dziennym. Montuje się je na suficie, najlepiej w centrum wnętrza, by reagowały na dym dochodzący z różnych stron. Warto unikać miejsc, w których gromadzi się brud i kurz, gdy te czynniki mogą zaburzać pracę czujek.

Poza tym należy pamiętać o tym, by czujki montować na każdym piętrze budynku. Wybierając konkretne miejsce, należy się upewnić, że sygnał będzie słyszalny w okolicznych pomieszczeniach – nawet, gdy będą zamknięte drzwi.

Jak działają czujki?

pożar 3

Czujki są wrażliwe na dym i są w stanie wykryć nawet małą ilość oparów, które są szkodliwe. W tym momencie czujka uruchamia alarm – słuchać głośny, przenikliwy dźwięk, a do tego zapala się pulsująca na czerwono dioda. To jej podstawowe funkcje.

Nowoczesne czujki można także zintegrować z modułem GSM. Wtedy wraz z załączeniem się czujek, na wybrane wcześniej numery zostaje wysłane powiadomienie – szczególnie sprawdza się to, jeżeli w domu są same dzieci lub nie ma tam nikogo.

Poza tym czujki dymu można także zintegrować z systemem alarmowym lub systemem inteligentnego domu. Wtedy wysłana zostaje informacja wraz ze zdjęciem zagrożenia do systemu, z którego możemy korzystać będąc poza domem. Taka informacja może być też wysłana do agencji ochrony, z którą mamy podpisaną umowę.

System inteligentnego domu daje jeszcze więcej możliwości. Wraz z uruchomieniem czujek może on : podnieść rolety, ułatwić ewakuację, otworzyć okna oddymiające. Wszystko to pomaga opuścić dom lub dostać się do niego straży pożarnej. A to pomaga odpowiednio chronić dom i rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *