Przygotowania do malowania

Malowanie wydaje się bardzo łatwą i przyjemną pracą. Jednak, by tak rzeczywiście było, trzeba się do malowania odpowiednio przygotować. Wtedy prace będą przebiegać sprawnie i przyniosą najlepsze efekty. A co będzie obejmowało przygotowanie się do malowania?

Po pierwsze, należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie, które nie będą malowane. Co to oznacza w praktyce? Najlepiej jest usunąć z pomieszczenia różne elementy wyposażenia, w tym meble, akcesoria, sprzęty czy rośliny. Meble o większych gabarytach warto zsunąć na środek pomieszczenia, by mieć łatwy dostęp do ścian i przykryć je folią malarską. Należy też odpowiednio zabezpieczyć drzwi. Można je wystawić z pomieszczenia lub szczelnie osłonić folią. W otworze drzwiowym można umieścić kotarę z grubego materiału lub foli, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pyłu oraz kurzu. Warto również usunąć ze ścian wszystkie elementy, które będą przeszkadzały w czasie malowania, np. półki, kinkiety, karnisze, gniazda elektryczne czy włączniki. Do zabezpieczenia różnych elementów idealnie nadaje się papierowa taśma malarska, która jest cienka, łatwo się ją odrywa z dobrze maskuje powierzchnie. Idealnie nadaje się do wyznaczania granic, które ma pokrywać konkretny kolor, np. granicy między ścianą a sufitem. Mamy też taśmy z PVC, które nadają się do różnych prac tynkarskich. Taśmy maskujące nadają się do zabezpieczenia przewodów. Przy wyborze taśm liczy się również ich szerokość. Inne wybierzemy do wąskich elementów, inne do listew przypodłogowych. Taśmy i folie nadają się również do zabezpieczenia okien, grzejników oraz podłogi.

Po drugie, potrzebne są odpowiednie narzędzia. Oczywiście podstawową sprawą są pędzle i wałki. Należy wybierać odpowiednie narzędzia do poszczególnych prac, gdyż to je usprawni. Do gruntowania nadaje się wałek z krótkim runem, do malowania nadaje się wałek z dłuższym runem, do powierzchni chropowatych – wałek z włosiem sznurkowym. Trzeba również wyposażyć się w różne pędzle. Do miejsc trudno dostępnych przydaje się mały pędzel, do kątów przyda się ten większy, do ścian za grzejnikiem nada się pędzel zakrzywiony. Poza tym konieczne są również takie akcesoria jak kuweta do farby, mieszadło do farby czy teleskop do malowania sufitu.

Po trzecie, warto zapoznać się z różnymi technicznymi poradami, które pomogą łatwo i skutecznie pomalować wnętrze. Mogą mieć one związek ze sposobem malowania oraz korzystaniem z poszczególnych narzędzi. Takie porady można znaleźć w internecie lub zasięgnąć ich u doświadczonego malarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *