Sposoby czyszczenia kostki brukowej

Kostka brukowa to materiał, który najczęściej pojawia się na naszych posesjach – na podjazdach czy ścieżkach. Aby dobrze się prezentowała, trzeba o nią dbać. Jest to szczególnie ważne jesienią, gdy kostka szybko się brudzi. Jakie narzędzia i materiały potrzebne są, by odpowiednio wyczyścić kostkę brukową?

Pomiędzy kostkami

kostka 1

Czyszczenie powierzchni kostki należy zacząć od oczyszczenia przestrzeni pomiędzy poszczególnymi kostkami. Najczęściej rosną tam mchy, glony, trawa czy chwasty. Aby trwale je usunąć, należy dostać się aż do korzeni. Niekiedy usunięcie korzeni nie jest tak łatwe, gdyż są one mocno osadzone. Dlatego konieczne staje się korzystanie z odpowiednich narzędzi.

Większe rośliny usuniemy za pomocą narzędzi w stylu chwastownik, a te mniejsze za pomocą szpachelki. Dobrze jest też korzystać z drucianej szczotki, która ułatwi czyszczenie nawierzchni kostki – usuniemy dzięki niem mech, trawę i inne zanieczyszczenia. Warto również zastosować specjalny preparat, który zapobiegnie ponownemu porastaniu kostki takimi roślinami. Zazwyczaj są to preparaty w sprayu, łatwe do użycia.

Myjki ciśnieniowe

Kolejny etap to oczyszczenie powierzchni kostki. Potrzebny jest tutaj sprzęt, który pozwoli usunąć zanieczyszczenia również z tych trudniej dostępnych miejsc. Idealnie sprawdzi się właśnie myjka ciśnieniowa.

kostka 2

Myjka taka pozwoli nam usunąć z powierzchni kostki brukowej piasek, błoto czy też powstałe zacieki. Co więcej, silne ciśnienie i wyrzut strumienia wody pomoże również usunąć różne drobne zanieczyszczenia, a nawet mech z przestrzeni pomiędzy poszczególnymi kostkami.

Czyszczenie kostki brukowej ułatwia jednak nie tylko moc takiej myjki. Zazwyczaj myjki ciśnieniowe posiadają zróżnicowane wyposażenie, w postaci różnych nakładek i szczotek. Dzięki temu kostkę możemy wyczyścić sprawniej, ale i dokładniej, np. korzystając z ruchomej głowicy czyszczącej.

Trzeba jednak zachować pewną ostrożność. Bardzo wysokie ciśnienie może bowiem sprawić, że wraz z zanieczyszczeniami, usuniemy również piach, który stabilizuje poszczególne kostki. W takiej sytuacji konieczne będzie uzupełnienie piachu w takich miejscach.

Odpowiednie preparaty

kostka 3

Warto także wyposażyć się z specjalne preparaty do czyszczenia kostki brukowej. Mogą być to preparaty, które ułatwią pozbycie się plam, np. z oleju samochodowego czy innych tłuszczach. Dodatkowo warto zastosować preparaty, które pomagają powierzchnię kostki odnowić – uwydatniają jej strukturę lub przywracają jej kolor. Poza tym dobrym rozwiązaniem będzie również stosowanie impregnatów, które zabezpieczają kostkę przed zabrudzeniami i przebarwieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *