Wiercenie w ścianie – jak to zrobić?

Wywiercenie w ścianie otworu wydaje się sprawą naprawdę banalną. Jednak w praktyce często okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Bardzo ważne jest między innymi to, by dobrać odpowiedni sprzęt i dbać o zasady bezpieczeństwa. Właściwy sposób wiercenia pomoże nam uniknąć uszkodzenia ściany. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Na samym początku należy wybrać odpowiedni sprzęt. Zazwyczaj sięgamy po wiertarkę, która jest do takich celów przeznaczona. I oczywiście sprawdza się ona w wielu przypadkach. Wiertarką bez problemu uda się wiercić w drewnie, a także w ścianach z betonu komórkowego. Nie nadaje się jednak do wszystkich powierzchni. Zwykła wiertarka może nie poradzić sobie z wieloma murowanymi ścianami, ścianami z ceramiki lub keramzytobetonu oraz na pewno nie poradzi sobie z murem silikatowym i betonem. Jaki sprzęt należy zatem wybrać w takich sytuacjach? Idealnym rozwiązaniem okaże się młotowiertarka z udarem pneumatycznym. Wyglądem przypomina zwykłe wiertarki, jednak ma zdecydowanie większą siłę. Potrzebuje również innych akcesoriów – w tym wierteł typu SDS. Tymczasem do zwykłej wiertarki stosuje się wiertła tradycyjne o różnej średnicy i okrągłym przekroju – inne do każdego materiału.

Bardzo ważny jest również odpowiedni sposób wiercenia. Od czego należy zacząć? Najpierw należy sprawdzić czy w danej ścianie nie kryją się jakieś zagrożenia. Trzeba zatem upewnić się, czy nie znajdują się tutaj przewody pod napięciem lub jakieś elementy stalowe, np. pręty zbrojeniowe. Natknięcie się na takie elementy jest niebezpieczne, a także może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. W tym celu można skorzystać z wykrywaczy metalu i kabli, które czasem wbudowane są w wiertarki lub też śrubokręty elektrotechniczne. Następnie należy wyznaczyć miejsce wiercenia. Jeżeli potrzebujemy kilka otworów na tej samej wysokości, konieczne okaże się skorzystanie z poziomicy. Szczególnie popularne stają się poziomice laserowe lub poziomice krzyżowe, które pomagają łatwo wyznaczyć idealne linie, a następnie punkty wiercenia. Na końcu trzeba jeszcze dobrać odpowiedniej średnicy wiertło – w zależności od średnicy kołka rozporowego.

Bardzo ważne jest również to, by do każdego materiału dobrać odpowiednie wiertło, np. do betonu wiertło tradycyjne, do płytek ceramicznych – wiertło łopatkowe, do bardzo dużych otworów – wiertło koronowe. Trzeba również rozsądnie korzystać z różnych akcesoriów, które pomogą osiągnąć najlepszy efekt, np. ograniczników wiercenia do płytkich otworów. Dzięki pamiętaniu o takich zasadach, wiercenie stanie się sprawne i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *