Wybór drzwi wejściowych – jak mają się otwierać?

Wybór drzwi wejściowych to poważna kwestia – mają one chronić dom przed różnymi czynnikami, a jednocześnie stanowić jego ozdobę dostosowaną do stylu budynku. Drzwi powinny być również wygodne, a w związku z tym należy ustalić, czy wybrać drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz.

Do wewnątrz

drzwi 1

Drzwi, które otwierają się do wewnątrz wymagają odpowiedniej ilości miejsca za progiem, by mogły się swobodnie otwierać nawet na całą szerokość. Warto zatem wybierać je do większych przestrzeni oraz domów z wiatrołapem.

Drzwi otwierane do wewnątrz mogą sprawiać szczególny kłopot w czasie jesieni i zimy – deszcz czy śnieg będzie bowiem spływał z ich powierzchni na podłogę. Dlatego należałoby zastosować okapnik, który posadzkę zabezpieczy – montuje się go u dołu drzwi, od strony zewnętrznej. To zabezpieczy również wnętrze domu przed spływaniem wody przez zamknięte drzwi.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że drzwi otwierane do środka są łatwiejsze do staranowania przez złodzieja, gdyż stawiają mniejszy opór. Z drugiej strony zawiasy znajdujące się wewnątrz uniemożliwiają podważenie drzwi.

A jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie?

drzwi 2

Związane jest ono z codziennym użytkowanie, szczególnie gdy przyjmujemy gości lub odbieramy pocztę. Nie musimy wychylać się wtedy na zewnątrz, a przy załatwianiu spraw pozostajemy w środku – nie marzniemy, nie pada na nas, a poza tym możemy ukryć się za drzwiami.

Nie ma również potrzeby zabudowywania dodatkowego dachu ani nie trzeba się martwić o zalegający śnieg – drzwi i tak otwiera się bez problemu. Można także przed drzwiami ułożyć porządną, grubą wycieraczkę, która nie będzie ich blokować przy otwieraniu.

Na zewnątrz

Taki rodzaj drzwi nie wymaga dużej ilości miejsca za progiem, więc idealnie nadaje się do domów z małych korytarzem. Przestrzeń za drzwiami można wtedy dużo lepiej wykorzystać, bez konieczności pozostawiania miejsca dla drzwi. Jednak odpowiednia przestrzeń potrzebna jest na zewnątrz – by wygodnie się z nich korzystało, trzeba zadbać o dość duży podest, który wymaga zadaszenia.

drzwi 3

Takie drzwi są też zazwyczaj szczelniejsze, gdyż wiatr je dopycha do ościeżnicy, a nie odpycha.

Odwrotnie wygląda sprawa bezpieczeństwa – drzwi trudniej jest staranować, lecz łatwiej podważyć, gdyż zawiasy są widoczne na zewnątrz. Rozwiązaniem mogą okazać się wtedy zawiasy maskowane.

Kiedy korzystamy z drzwi, musimy wychylać się na zewnątrz, ale za to o wiele łatwiej jest je zamknąć. Ogromną zaleta drzwi otwieranych do środka jest natomiast fakt, że łatwiej otwiera się je w czasie ewakuacji i ucieczki na skutek pożaru czy innego wypadku.

Trzeba zatem rozważyć swoje potrzeby i możliwości, i wtedy dokonać wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *