Wybór tynków dekoracyjnych

Większość osób budując i wykańczając dom, szczególną uwagę poświęca wyglądowi budynku. Chcemy by prezentował się ciekawe, elegancko i stylowo. Ważne jest nie tylko zadbanie o poszczególne wnętrza, w tym kuchnię, salon, sypialnię czy łazienkę. Równie ważną sprawą jest to, by odpowiednio wyglądał z zewnątrz. Jednym ze sposobów na wykończenie domu są tynki dekoracyjne.

Elewacja domu jest narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim na mróz, słońce, wiatr, deszcz czy grad. Dlatego decydując się na tynk dekoracyjny, trzeba poszukać produkty, który będzie wyjątkowo trwały i odporny na takie czynniki. Na szczęście firmy działające na rynku zapewniają nam ogromny wybór wśród tynków dekoracyjnych – są one coraz lepsze i coraz trwalsze. Szczególną popularnością cieszą się takie firmy jak Dekoral czy Cedat, które posiadają bardzo rozbudowaną ofertę. Można w niej znaleźć między innymi wyroby cementowe, cementowo-wapienne, cienkowarstwowe tynki zewnętrzne oraz produkty odporne na wilgoć, które nadają się również do wnętrz domu. Dzięki temu można dobrać produkt odpowiadający indywidualnym potrzebom.

Do wyboru są również tynki o różnej strukturze. Mogą to być tynki gładkie, które za pomocą różnych narzędzi można nakładać na ścianę i tworzyć ciekawe faktury. Wtedy też efekt będzie o wiele ciekawszy niż w wypadku idealnie gładkiej powierzchni. Druga opcja to tynki fakturowe, np. baranek lub kornik. Wtedy to dobiera się odpowiedni rodzaj uziarnienia, które pozwala tworzyć bardzo interesujące efekty na ścianie. Można je też potęgować przez nakładanie dodatkowych warstw.

Ale jak wybrać idealny tynk?

Wiele zależy od tego, jakie mamy oczekiwania. Tynki cementowe idealnie nadają się wtedy, gdy elewacja ma być odporna na wilgoć. Pozwalają one ścianom oddychać, gdyż możliwa jest wymiana pary wodnej z otoczeniem. Takie tynki najlepiej łączyć z wełną mineralną, która stanowi izolację i docieplenie dla domu. Tynk przepuszcza parę, a na ścianach nie pojawiają się plamy od wilgoci.

Jeżeli chcemy ozdobić tylko niewielką część powierzchni, możemy wybrać tynki cienkowarstwowe. Jednak zanim zostanie taki tynk położony, należy wyrównać powierzchnię. Warto pod taki tynk wybrać odpowiedni podkład, np. zaprawę cementową lub cementowo-wapnienną.

Do wyboru jest jeszcze tynk cementowo-wapienny. Taki tynk nadaje się do większości powierzchni i każdego podłoża. Idealnie nadaje się do przykrywania niedoskonałości na ścianach – wystarczy nałożyć więcej warstw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *