Wymiana grzejników w łazience

Wymiana grzejników w łazience może być związana z różnymi czynnikami – najczęściej wydajnością lub estetyką. Jednak mimo ogromnego wyboru na rynku, nie jest to wcale taka łatwa sprawa. Zakładając grzejniki w nowym budynku można oczywiście wybrać dowolny model. Jednak w wypadku wymiany samych grzejników, trzeba zadecydować się na grzejniki modernizacyjne, by nie musieć kuć ścian. Jak zatem dobrać idealne grzejniki?

Grzejniki modernizacyjne

Kiedy nie planujemy remontu, a jedynie wymianę starego grzejnika, najlepiej zdecydować się na model, który będzie można zawiesić w tym samym miejscy, podłączyć w ten sam sposób i do tych samych części instalacji. Najlepiej sprawdzą się tutaj grzejniki modernizacyjne czyli podłączane z boku. Takie grzejniki między rurą zasilającą a powrotną mają około 500mm rozstawu czyli tyle ile grzejniki w starych instalacjach. Co równie ważne, grzejniki modernizacyjne można otrzymać w wersji prawej i lewej, dzięki temu bez większego problemu można je dopasować do miejsca, w którym chcemy wymienić grzejnik.

Wybór przy generalnym remoncie

grzejniki 2

Kiedy wykonujemy generalny remont lub też przebudowę całej instalacji, możemy zdecydować się na dowolny grzejnik. Wśród nich dostępne są między innymi grzejniki drabinkowe, które podłącza się od dołu. Takie grzejniki można podłączać od lewej lub prawej strony. Inaczej ma się sprawa w wypadku wysokich grzejników, które mają specjalna rurę wewnątrz kolektora i wtedy rurę zasilającą trzeba podłączyć właśnie do niego. Na rurze zasilającej umieszczony jest zawór termostatyczny, a na rurze odprowadzającej zawór odcinający.

Inna możliwość to grzejniki podłączane od góry. Sprawdzają się, gdy rura zasilająca jest podłączona do jednego, a rura powrotna do drugiego kolektora. Wtedy to bowiem cały grzejnik może nagrzewać się równomiernie.

Moc grzejnika

grzejniki 3

Wybierając nowy grzejnik do łazienki, trzeba też wybrać odpowiednią moc. Powinna ona być wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w łazience. Jak sprawdzić zapotrzebowanie na ciepło o potrzebną moc? Otóż zapotrzebowanie na ciepło to około 100-150W na 1m2. Aby policzyć moc grzejnika należy kubaturę pomieszczenie pomnożyć przez zapotrzebowanie na ciepło.

Trzeba jednak pamiętać tez o tym, w jakim celu będzie wykorzystywany grzejnik. W łazience są one często wykorzystywane do suszenia odzieży bądź ręczników – wtedy tracą one część mocy. Dlatego konieczne może okazać się kupienie grzejnika o wyższej mocy lub ewentualnie zadbanie o inne źródło ciepła, np. w postaci ogrzewania podłogowego.

Wybór grzejników musi być zatem naprawdę odpowiednio przemyślany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *