Wyspa w małej kuchni

Wyspa to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w aranżacjach kuchennych. Ma ona dwie podstawowe zalety. Po pierwsze, jest niezwykle funkcjonalna. Taka wyspa zapewnia dodatkową przestrzeń użytkową. Może się na niej znajdować dodatkowy blat i szafki, można tutaj ulokować zlew czy płytę kuchenną. Często taka wyspa kuchenna pełni też formę stołu, przy którym można zjeść posiłki. Po drugie, wyspa kuchenna jest niezwykle estetycznym i ciekawym rozwiązaniem. Sprawia, że kuchnia nabiera ciekawego charakteru i stanowi ozdobę wnętrza. Dlatego też tak wiele osób chętnie sięga po to rozwiązanie.

Ale czy wyspa kuchenna zarezerwowana jest wyłącznie dla dużych przestrzeni? Otóż niekoniecznie. Równie dobrze może pojawić się w małym wnętrzu, z tym że wtedy będzie miała trochę inną formę. W małej kuchni można bowiem postawić na praktyczny taboret lub zgrabny stolik z dodatkowymi półkami. Jak urządzić małą kuchnię z wyspą?

Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie ulokowanie tej wyspy. Musi znajdować się w takim miejscu, by kuchnia zachowała swoją funkcjonalność. Ważny jest odstęp między wyspą, a zabudową kuchenną – w dużych kuchniach powinno być to co najmniej 90 cm., co pozwala swobodnie korzystać z wszystkich szafek. W małej kuchni trzeba tą odległość dopasować do swoich potrzeb i możliwości wnętrza. Dobrym rozwiązaniem w małej kuchni będzie też z pewnością zamontowanie przesuwanych drzwi do szafek, co dodatkowo pomaga zaoszczędzić przestrzeń.

W małej kuchni wyspa będzie jedynie uzupełnieniem zabudowy kuchennej i spełni bardziej funkcję dekoracyjną. Jeżeli zdecydujemy się na stolik z szafkami czy taboret z półkami zyskujemy dodatkowe miejsce, np. na różne akcesoria czy przybory kuchenne. Idealnym rozwiązaniem będzie wyposażenie takiego stolika w kółka, co sprawi że mebel można będzie przesuwać w zależności od aktualnych potrzeb.

A co powiedzieć o aranżacji całego wnętrza? Należy zadbać o to, by wnętrze nie było przytłoczone i przyciemnione. Dlatego do małej kuchni należy wybierać jasne kolory – zarówno dla ścin, jak i dla mebli. Taka kuchnia nie musi jednak mieć surowego czy chłodnego charakteru. Dla miłośników przytulnych aranżacji świetnie nadaje się styl vintage i styl retro – w nich też idealnie prezentują się wyspy kuchenne. Oczywiście do stylowej kuchni konieczne staje się wybranie odpowiednich mebli. Należy postawić na klasyczne meble drewniane, dekoracyjne półki i uchwyty, a całość uzupełnić sprzęty stylizowanym oraz odpowiednimi akcesoriami. Dzięki temu można urządzić kuchnię nie tylko wygodną i funkcjonalną, ale przede wszystkim kuchnię z charakterem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *